Wedding in Venice | Svatba v Benátkách

You may remember the previous article about engagement in Venice. So you should not be surprised that the lovely couple also have done wedding photoshooting in Venice! Why not? They are in love with Venice atmosphere and the picturesque architecture there. Once you have such great pictures from pre wedding photoshooting it is just a logical step to have photos from your wedding day from there too. Can you imagine any better and more poetical place? Take a look at some of the starry-eyed photos which celebrate the special day and let yourself inspire.

Pokud si pamatujete na předchozí příspěvek týkající se zásnub v Benátkách, asi nebudete zcela překvapeni faktem, že tento nádherný pár se zde nechal fotit i pro své svatební album. A proč ne? Benátky jsou přeci překrásné pro svou atmosféru a malebnou architekturu, kterou zbožňují. A co více, pokud máte tak krásné fotografie ze zásnub, tak je zcela logické, že budete chtít minimálně tak úžasné fotky pro uchování svatebních vzpomínek. Nebo si dokážete představit lepší a poetičtější místo? Pojďte se tedy podívat na vybrané romantické fotografie a nechte se inspirovat.
Absolutely stunning view, don’t you think?

Who will catch the bride’s flower?

You don’t have to wear the most expensive dress with so many tiny details to have the most beautiful picture.

She looks like a princess waiting for her prince…

…and her prince really arrived.

What about a Venice honeymoon on a yacht?

The bridesmaid is on of the most important persons for a bride.

She keeps eyes on everything a everyone so the wedding day is a pefect day.

Wedding evening at Piazza San Marco is magical…

…and your wish may come true.

Back to top

Your email will not be visible nor shared. Your comment must be approved by administrator and after that will be shown here. This is prevention of spam. Thank you for understanding. | Váš email nebude nikdy publikován či sdílen. Váš komentář musí být schválen administratorem a až poté bude zde zobrazen. Toto nastavení je prevencí proti spamu. Děkuji Vám za pochopení. Fields marked with * are required. | Označená pole jsou povinná *

*

*