Last time I said that I am about to prepare several articles with nice pictures that can inspire you before the Christmas come. So as I promised you can enjoy another serie of photos that are can be an absolutely great gift. Once you have a family, the moments you spend together are very special and everyone wants to remember them. Photoshooting during the autumn is really great! The colors of nature are fabulous, the shinning sun is not as hot as in summer so you are not too tired…

Minulý týden jsem avízoval, že připravuji další články s krásnými fotkami, které pro vás mohou být inspirací právě teď, v době, kdy každý začíná pomalu přemýšlet o vánočních dárcích. Dnes si tak můžete prohlédnout další sérii fotek, která může být opravdu krásným dárkem. Pakliže máte rodinu, tak chvíle, které strávíte společně, jsou velice vzácné a ceněné a každý si je chce uchovat ve vzpomínkách. Ba co více, focení v období podzimu je vážně úžasné! Příroda hraje všemi barvami, slunce hřeje, ale už tolik nepálí a neunavuje…The precious moments while being all together.


Father & son: the right gentlemenBeing a little brother of a very pretty young lady is a deal!The most important woman of his life. Mom!Perfect parents, great couple, wonderful people.Just a perfect day!
Enjoying each other is very important. I love these moments.Absolutely great picture a family album… See you next time!


 

Back to top

The autumn is here, children are back at school and the countdown till Christmas time has already started. If you are not sure what to give your relatives as a present, you can be inspired by these pictures. Or you can find new inspiration during the upcoming several weeks – I am going to present you some more photoshootings from which the photos are always a great idea for a wonderfull gift. Todays photos may remind you of one couple that I photoshooted while they were waiting for their baby. Now you can see the pictures of their little baby boy. Don’t be suprised, the little baby boy is not so little anymore. Time flies and Románek is quite a nice young little gentleman. Just take a look and decide by yourself.


Máme tu podzim, děti jsou zpátky ve škole and co si budeme nalhávat, odpočítávání dní do Vánoc zase začalo. Pokud už si teď lámete hlavu s tím, co dát letost příbuzným pod stromeček, můžete se inspirovat právě zde. Nebo se můžete inspirovat během nadcházejících týdnů – rozhodl jsem se ukázat vám co nejvíce možností fotografování, ze kterých jsou fotečky vždy krásným dárkem. Dnes můžete obdivovat fotografie miminka, jehož rodiče jsem fotil v době, kdy Petra byla těhotná. Nenechte se mýlit, z malého miminka je dnes už zase o dost větší mladý malý gentleman. Však uvidíte sami.


First professional photoshooting of his life.


Románek and his lovely mom. The cutest little angel. His name is Roman.The little finger are just adorable!Nothing can beat the feeling of being a parent.As I said… he is not a little baby anymore!Our little ones grow up too fast…
… so  make sure you have nice pictures of them to remember those precious moments.
What does he think about his Teddy?

Back to top

After a while I can present you photographs from photoshooting of a super couple. No, I do not mean pictures of twins, nor a husband and wife, neither siblings… but for sure it is always a heart issue. And let me tell you that is is always a very beautiful pair – woman and a motorbike. Today you can see photos of lovely Monika and Loncin MSL250. Monika is very likeable young woman, with whom the photoshooting was absolutely free and natural. It seems to me that you can feel glamour, feminity, and also self-confidence and determination from her and that’s why the result is trully perfect. Enjoy these photos of beautiful Monika and her motorbike.

Po dlouhé době přidávám opět jedno focení super dvojky. Ne, nejsou to ani dvojčata, ani manželé, ani sourozenci… i když srdcová záležitost to je vždy. A co si budeme povídat, je to i zaručeně koukatelná dvojice – žena a motorka. Dnes je to nádherná Monika a Loncin MSL250. Monika je velice sympatická mladá žena, se kterou bylo celé focení naprosto uvolněné a přirozené. Vyřazuje z ní půvab, ženskost, ale i sebevědomí a odhodlání, a tak výsledek opravdu stojí za to. Užijte si i vy krásné fotografie Moniky a její motorky.
An ispiration picture… you can just use your fantasy and guess the rest.Wonderful lady and great motorbike – super combination.Just thinking about another tripThey fit to each other, don’t you think?
Do you want a ride?
Once you go swimming in the nature and do not have a towel you can wait and dry out on your motorbike.I like classic black & white pictures. It has its own magic……but the color gives you another way how to think about it.Let’s go! She knows how to drive!

Back to top

Photographing wedding of Kamila & Daniel was another wonderful experience. Both of them are very kind, friendly and their wedding day was really lovely. Their wedding ceremony took place at one of the exceptional places I have visited as a wedding photographer so far – Dašické sklepy. Once you decide to have a wedding there, you can say your “I do” in the summer-house or at the terrace for instance. For this article I have decided to share with you photos, which are set as a draft for a wedding photo album. You should know that a photo album is quite a large book and each of the page is precisely reviewed and all of the pictures are agreed with the newlyweds. I have chosen only a small fraction of it. Hopefully, you will enjoy it.

Focení svatby Kamily & Daniela byla další nádherná zkušenost. Oba jsou velice milí, vstřícní a celkově celý jejich svatební den byl opravdu kouzelný. Svatební ceremoniál se tentokrát konal na velmi neotřelém místě – v Dašických sklepích. Pokud se někdy rozhodnete pro svatbu v tomto restaurantu, můžete si například říci své “Ano, beru” v letním altánku či na venkovní terase a nebo kdekoliv jinde v areálu restaurantu. Pro účel tohoto příspěvku jsem pro vás dnes vybral afotky tak, jak se začínají formovat pro jednotlivé stránky svatebního alba. Je vám jasné, že svatební fotoalbum je poměrně obsáhlá knikna, navíc veškeré fotografie a jednotlivé stránky jsou pečlivě vybírány a odsouhlaseny. Toto je jen krátká ukázka, jen zlomek toho, z čeho pak novomanželé vybírají, když si své svatební fotoalbum formují. Doufám, že i tak se vám budou líbit.
Sunset is always a magical time.
The exceptional atmosphere of Dašické sklepy.

The most important people,  the one concrete moment.


The groom is getting ready for his big day.While the sun is a magician and creates a great conditions for photoshooting…

The happy newlyweds.
Sometimes even an old house may create a great surrounding for a wonderful photo.Dašické sklepy and its grounds offers you many possibilites and places where to say “I do”.


And they lived happily ever after… 

Should you require more information about the Dašické sklepy and its original restaurant, you can visit their web page and/or facebook profile:

https://www.facebook.com/dasicke.sklepy.restaurant/

dasickesklepy.cz

Back to top

Every single one of us is going through several different life milestones. One of the big ones is the time when your family gets bigger – your baby comes to your life and changes everything. The time of waiting for him/her is really sweet. Everyone is impatient and gives you about a million tips what to do and what not to do once your baby is born. Everyone is almost sure that it is going to be baby girl / boy. But for the two of you – you and your partner – the time of pregnancy is something! To make this time unforgettable you may want to have pictures of it. Basicly first pictures to your real family album and/or to your baby’s album.

Každý z nás prochází za život několika milníky. Jedním z těch opravdu zásadních je období, kdy se vaše rodina rozrůstá – když se vám narodí potomek a najednou se vše změní. Doba čekání na miminko je ale opravdu krásná. Každý je netrpělivý a má tendenci dávat vám asi tak milion rad, co dělat a nedělat, když se miminko narodí. Téměr všichni si jsou skoro jistí, že budete mít holčičku / chlapečka. Ale pro vás dva s partnerem je období těhotenství opravdu něco! Čas velmi rychle utíká, a tak většina párů se snaží alespoň zachytit ten nezapomenutelný okamžik pomocí fotografie. Vlastně jsou první fotky do vašeho opravdového rodinného alba a/nebo do alba vašeho děťátka.

Non-traditional photoshooting of pregnancy


It’s going to be a baby boy and football player is his dady.
The baby is training hard – kicking his mom.
Every woman gets even more pretty while pregnant!


They are a great match together. Can’t wait for their little angel to come.

Back to top